______________________________________________________________________________________________

08.10.2016

MAFIA 3

můj názor, recenze, videa

 

Mafia 3 je veskrze opravdu výborná akční hra vydaná 7.10.2016 firmou 2K pod produkcí společnosti Hangar 13. Je to již třetí díl této velice úspěšné herní série, jejíž první díl vyšel už před 14 lety, přesněji 29. srpna roku 2002. Ta si získala svou inovativností a do té doby neviděným příběhem mnoho hráčů po celém světě, u nás podpořeno ještě tím, že hru vydala česká firma Illusion Software s plnou českou podporou.

Na první díl navázal v roce 2010 díl druhý, který byl také tvořen téměř celým původním "štábem" tvůrců, ovšem během výroby hry byla značka Mafia i hra samotná prodaná právě firmě 2K, pod jejíž záštitou byl již druhý díl vydaný. Ten se stal ale kvůli své "dokonalosti" ve všech směrech také velmi populární a jednou z nejprodávanějších her své doby. U nás si také našla mnoho fandů, protože i Mafia 2 měla profesionální český dabing i titulky.

Nyní vydaná a výše zmíněná hra Mafia 3 již byla vytvořena kompletně v USA a ač se na její tvorbě podílelo ještě několik jedinců, kteří se podíleli na výrobě Mafie 2 a Mafie 1, umístění děje hry, politika i historie země, kde tento třetí díl vzniknul, se na hře samotné i na kvalitě příběhu dost podepsal.

Mafie 3 se odehrává v Americe konkrétně v New Bordeau roku 1968.

Hlavní postavou je bývalý bojovník z Vietnamu Lincoln Clay, kterému stará italská mafie vyhladí zbytek rodiny a tzv. černou mafii. Proto si vytvoří mafiánskou rodinu novou, svou a v jejím jménu a ve jménu zabitého bratra a otce se mstí ostatním a vytváří teritorium, které ovládá pomocí některých kompliců. Více se o ději nebudu rozepisovat, ten je k nalezení na různých webech i ve hře samotné, ale zmínil bych některé své postoje, postřehy a názory na hru.

Jak jsem už napsal, Mafia 3 je opravdu výborná akční hra z pohledu třetí osoby. Odehrává se na poměrně značně velké mapě a opravdu obsahuje mnoho misí hlavních i vedlejších, které vám pomohou vydělat peníze potřebné ke koupi zbraní a vybavení, k úplatkům, nebo třeba k tomu abyste mohli obsazovat čím dál větší oblast ve vašem městě.

První co mě zarazilo bylo, že těsně před samotným vydáním finální verze se objevila na Steamu hláška, že tvůrci hry tak myslí na majitele všech možných konzolí, notebooků a PC, že hru vydali se snímkovou frekvencí, dále FPS, zamčenou na frekvenci 30FPS, aby jela hra na všech platformách kvalitně a plynule. Je potřeba podotknout, že zmíněných 30 FPS se na hře opravdu podle mého zjištění nijak zvlášť nepodepsalo a hra běží plynule včetně cutscén, ve kterých to bývá u jiných her občas dost viditelné. Na druhou stranu můj osobní názor je takový, že kdyby firma napsala dříve než pár minut před vydáním, že bude hra obsahovat toto FPS omezení, mnoho majitelů PC by ji nekoupilo. Tedy asi by ji koupili, ale až tehdy, když by toto omezení firma odstranila, neboť to taky ve svém oznámení slíbila. V dnešní době, kdy jsou grafické karty výkonem stavěné na monitory 2k, 4k a stojí běžně 15, 20 i více tisíc Kč, mi přijde minimálně podivné, že právě na PC omezení 30FPS existuje.

Při hraní samotné hry jsme navíc narazili na mnoho různých chyb. Musím podotknout, že to není nic, co by bránilo v samotném hraní, na druhou stranu je otravné, jak se některé věci objevují a zase mizí, některé věci levitují jen tak ve vzduchu, obrazy se vzájemně prolínají, tj. jednotlivé postavy někdy "lezou" vzájemně skrz, vozidla, se kterými jezdíte, ale i všechny ostatní nemají absolutně žádné deformační zóny. Můžete tedy jezdit jako blázen, narážet do všeho jak se vám zachce a vaše auto bude stále jako nové.

Mezi poměrně nepříjemný a obtížný neduh patří i sluneční odrazy od samotné silnice. Přestože jsem grafické efekty nastavil na maximum, přestože jsem je nastavil na bezmála minimum, když jedu autem a svítí hodně slunce, zapadá, nebo zrovna vychází, odráží se jeho světlo od silnice tak intenzivně, že nejen že není skoro nic vidět, ale opravdu mě z toho až rozbolí oči.

Jak jsem už uvedl, ze hry mám zatím za sebou poměrně krátký čas, což činí necelých 10 hodin hraní a jistě jsem ještě neobjevil zdaleka všechny klady, ale i zápory, které nám tato hra nabízí. Celkově můžu zodpovědně říct, že Mafia 3 je výborná, velmi svižná akční střílečka a její koupě vůbec nelituji samozřejmě za předpokladu, že ji výrobci brzy opatchují a odstraní některé chyby a omezení. Jinak ale musím říct, že Mafia 3 nemá s původní hrou Mafia a Mafia 2 nic společného. Dějově je jiná, hraje se za černocha, kterých je ve hře opravdu značná většina, což samozřejmě nemyslím vůbec  nijak zle, ale je to holý fakt. Mafii 3 svým předchůdcům nepřiblíží ani fakt, že se v ní objeví po značné době hraní náš starý známý Vito Scaletta.

Resumé bych napsal krátké a sice takové, že hra je opravdu kvalitní, hezká a rozhodně stojí za koupi, ale hráčům na PC a noteboocích bych doporučil koupi až tehdy, když tvůrci dodrží co slíbili, tudíž odstranění chyb a FPS locknuté na hodnotě 30.

Níže se můžete podívat na všechna má videa, ve kterých mj. můžete najít i výše zmíněné chyby ale i klady. Postupně tady doplním všechna videa která natočím a která budou obsahovat kompletní hlavní ale i vedlejší mise.

Na našem YouTube kanále můžete najít přes 2200 videí z mnoha her, které by vás taky mohly zajímat.

Diskusní téma: MAFIA 3

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.